top of page

Poniedziałkowe Gry Negocjacyjne​

 

 

 

17 października 2012 – Mafia

Autorem scenariusza pierwszej gry negocjacyjnej był Adam Krenke. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w role szefów mafii, które władały amerykańskimi miastami w 20. i 30. latach XX wieku. Głowy gangsterskich rodów musiały wynegocjować: nowy podział stref wpływów, zakończenie dawnego konfliktu, współpracę w kolejnych nielegalnych przedsięwzięciach oraz ewentualne podejmowanie działalności zgodnej z prawem.

7 stycznia 2013 – Rozmowy koalicyjne

Autorem scenariusza pierwszej w nowym roku kalendarzowym gry był Krzysztof Piasecki. Zadaniem uczestników było wynegocjowanie utworzenia koalicji pomiędzy dwiema partami - Razem ku Przyszłości (RkP) i Wolność i Przedsiębiorczość (WiP).  Rozmowy pomiędzy centro-lewicowymi i centro-prawicowymi środowiskami do najłatwiejszych nie należały, lecz wszystkim grupom udało się zawiązać koalicję, ustalając przy tym podział stanowisk w Radzie Ministrów oraz decydując nie tylko o kwestiach podatkowych czy losach określonych inwestycji energetycznych, ale i sprawach społecznych.

17 grudnia 2012 – Wigilijne Gry Negocjacyjne

Podczas Wigilijnego spotkania Koła miała miejsce gra negocjacyjna, której autorem był Piotr Płatnerz. Święta Bożego Narodzenia się zbliżały, więc rozwiązany musiał zostać spór, w którym stronami był Święty Mikołaj, jego żona – Pani Mikołajowa, elfy, renifery, a nawet przedstawiciel pewnego koncernu zajmującego się produkcją napojów gazowanych i finansującego Św. Mikołaja. Wagą tych negocjacji było czy dzieci znajdą w tym roku prezenty pod choinką, zaś ustalenia wymagały nie tylko sprawy finansowe (głównie na linii sponsor – Św. Mikołaj), ale i osobiste potrzeby i problemy poszczególnych grup, a w szczególności elfów i reniferów.

26 listopada 2012 – Wybory PZPN

Spotkanie było zorganizowane wraz z oraz Kołem Naukowym Prawa Sportowego Ius et Sport. Autorami scenariusza byli Michał Rybarczyk, Piotr Wenski, Laura Mazur oraz Patryk Gorgol. Drużyny miały niepowtarzalną okazję poczuć się jak działacze PZPN reprezentujący najważniejsze środowiska: Długoletnich Działaczy, Salonowców oraz grupy Rysia. Oczywiście wybranie nowego prezesa PZPN-u było tylko jednym z punktów wypracowywanego porozumienia, gdyż każda ze stron starała się przy okazji ugrać jak najwięcej również w innych kwestiach, m.in. załatwiając kontrakty na budowę nowej siedziby związku, wybierając kolejnych sparingpartnerów dla reprezentacji czy też dzieląc środki finansowe pomiędzy poszczególne wojewódzkie związki.

 

12 marca 2013 – First Czech-Polish Negotiation Games

Autorem scenariusza pierwszych polsko-czeskich gier negocjacyjnych był Marek Szolc. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję negocjować w mieszanych polsko-czeskich drużynach umowę tworzącą z tych dwóch państw federację. Ustalenia wymagały sprawy tak istotne jak przyszła stolica państwa, unifikacja prawa czy programy nauczania. Ogromne emocje wzbudziły również wybranie alkoholi jakie mają być promowane na świecie przez rząd federacji i rywalizacja Reksia i Krecika o tytuł narodowej wieczorynki.

25 lutego 2013 – mediacje,

scenariusz z ICC

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję prowadzić rozmowy na podstawie scenariusza z mediacyjnego turnieju ICC - tekst z języka angielskiego przetłumaczył Adam Krenke.  Przedmiotem negocjacji był spór między producentem wina z RPA, a hurtownią alkoholi z Kenii. Dotyczył on między innymi rozliczeń finansowych, dostarczenia wina zbyt niskiej jakości, zmian w kontrakcie zakładających brak podwyżki cen w określonym okresie czy też wprowadzenia kontroli jakości przez niezależnego eksperta.

 

8 kwietnia 2013 – Budżet Unijny

Spotkanie organizowane było wraz z Kołem Naukowym Prawa Europejskiego, zaś autorami scenariusza byli Adam Krenke i Marek Szolc. Gra pozwoliła uczestnikom wcielić się w rolę negocjatorów budżetu Unii Europejskiej, gdyż poszczególnym drużynom przyszło reprezentować jeden z trzech obozów: Obóz Spójności na czele z Polską, Obóz Francji i Niemiec lub Obóz opowiadający się za największymi cięciami, któremu przewodniczyły Wielka Brytania i Holandia. W wypracowanym porozumieniu znalazły się, oprócz określenia rozmiaru samego budżetu, również postanowienia szczegółowe decydujące mi.in. o przeznaczeniu określonych środków na Fundusz Spójności, konkurencyjność, czy też wyznaczające możliwy deficyt.

12 listopada 2012 – Opłaty półkowe

Autorem scenariusza drugiej gry był Michał Nowiński. Drużyny miały okazję wcielić się w role przedstawicieli dystrybutora produktów ,,Tradycja" oraz przedstawicieli sieci sklepów ,,Gigant". Kontrowersyjne opłaty półkowe, wcześniejsze spory oraz dalsza współpraca należał do kwestii, w których pary 2-osobowych drużyn musiały dojść do porozumienia. Rozgrywkę ​jeszcze ciekawszą uczyniła możliwość skorzystania z tzw. dylematu więźnia, gdyż obydwie strony były w posiadaniu materiałów obciążających się nawzajem.

Koło Naukowe Mediacji i Negocjacji stworzyło autorski program gier negocjacyjnych mający na celu doskonalenie wśród studentów umiejętności miękkich przez prowadzenie negocjacji według wybranej strategii i korzystania z różnych taktyk negocjacyjnych. Gra negocjacyjna tworzy iluzję rzeczywistości, która wciąga graczy i pozwala utożsamić się ze swoją rolą i postawionym celem. Iluzje te mogą być odwzorowaniem prawdziwych sytuacji lub projekcją przyszłych wydarzeń, do których trzeba się przygotować. Każda gra ma swój zbiór reguł i zasad. Na potrzeby rozgrywki, negocjatorzy wcielają się w postacie scenariuszowe i dążą do osiągnięcia danego celu, mając na względzie priorytety i charakterystykę swojego bohatera. Panuje tu duża dowolność - w zależności od gry może być to nauczyciel historii, ojciec dwójki dzieci, poseł negocjujący warunki pokoju w XVII w., CEO dużej firmy, a nawet św. Mikołaj​​​​​​​​​​​​​​​​​​​!

bottom of page