top of page

     Spotkanie 21 maja z panem prof. dr. hab. Karolem Weitzem, wybitnym znawcą procedury arbitrażowej, było zakończeniem działalności naukowej Koła Mediacji i Negocjacji w roku akademickim 2012/2013.

​​     Początek spotkania stanowił szybkie powtórzenie wiedzy o kontroli arbitrażu w Polsce. Otóż sąd arbitrażowy realizuje funkcję jurysdykcyjno-procesową, dzięki której wyrok arbitrażowy zapewnia równorzędną do wyroku sądu państwowego ochronę prawną. Postępowanie arbitrażowe nie jest wyłącznie prywatnym, podrzędnym rodzajem postępowania, ale zarówno jest równoważne do postępowania przed sądem państwowym, jak i z nim zintegrowane. Sąd polubowny orzeka z woli stron, która wyznacza zadanie orzecznicze sądu arbitrażowego, ale jednocześnie państwo przyznaje skuteczność orzeczeniom sądu arbitrażowego, niejako autoryzuje równorzędność wyroku polubownego z państwowym. W związku z powyższym polska procedura cywilna przewiduje instrumenty kontroli postępowania arbitrażowego, których znajomość jest niezbędna dla wszystkich osób planujących związać swoją zawodową przyszłość z arbitrażem.

​         W drugiej części prof. Weitz przedstawił trzy stany faktyczne, na podstawie których przedstawił funkcjonowanie kontroli w praktyce.

 

 


więcek o naszym gościu:


Prof. Weitz jest wicedyrektorem Instytutu Prawa Cywilnego i pracownikiem Katedry Postępowania Cywilnego na naszym Wydziale, członkiem Biura Studia i Analiz Sądu Najwyższego, delegowanym do Izby Cywilnej oraz radcą prawnym.​


 

Sądowa kontrola postępowania arbitrażowego,

czyli spotkanie z prof. Weitzem

bottom of page